
LMBTQ+ és nőbarát szolgáltatás-fejlesztés szenvedély-betegek közösségi ellátásában
Azonosító: FSZA-2025-45
Összeg: 8 560 568.-
Futamidő: 2025.07.01-2026. 06. 30.
Helyszín: Budapest
A projekt célja: A projekt átfogó célja a Kék Pont Alapítvány szenvedélybetegek közösségi ellátásának nőbarát és LMBTQ+-barát fejlesztése, amely a következő részcélokon keresztül valósul meg:
- A speciális helyzetű nők (bántalmazó kapcsolatban élő, egyedülálló szülő, szegregációval veszélyeztetett környezetben élő) ls LMBTQ+ emberek jobb elérésének biztosítása.
- Az ellátásban felbukkanó nők és LMBTQ+ felépülők és hozzátartozók számára biztonságos, bizalmi légkört támogató, diszkrimináció-mentes kommunikációt és folyamatokat biztosító, illetve a szolgáltatás rendszeres igénybe vételét támogató szolgáltatási elemek kialakítása.
- A traumainformált szolgáltatási szemlélet és módszerek fejlesztése.
- A felépülést támogató közösségek fejlesztése, elsősorban a projekt célcsoportját jelentő közösségeken belül, felépülési coach képzésen keresztül.
A projekt a két célcsoporton keresztül a főváros lakosságának több mint felét érintő mentális jólléti problémára reagál. A projekt céljai a Fővárosi Szolidaritási Alap céljainak megvalósulásához a helyi szociális intézményrendszer közvetlen fejlesztésével, a speciális szükségletű csoportokat (nők, LMBTQ+ emberek) érintő ellátási hiányok csökkentésével járul hozzá.
Tevékenységek:
- Anonim tanácsadás nőknek és LMBTQ+ embereknek
Szerhasználóknak és hozzátartozóknak, célja az információátadás, pszichoedukáció, bizalomépítés szolgáltatásaink iránt, ezzel az elérés növelése. A szolgáltatás alkalmat ad a problémák korai észlelésére, kisebb problémák megoldására. Folytatása lehet a jelen projektben finanszírozott vagy államilag finanszírozott ellátás, szükség szerint. Az első alkalom e-mail váltás, telefon útján is történhet, célja a bizalomépítés a személyes szolgáltatáshoz. A 2-3. alkalom személyesen, telephelyünk valamelyikén történik. A szolgáltatás 2025 júliusától érhető el.
- Veszteségfeldolgozó csoport
Traumainformált szemléletű, 10 alkalmas csoport szerhasználó és hozzátartozó nők és LMBTQ+ emberek részvételével. Célja a szerhasználattal, egyéb életeseményekkel kapcsolatos veszteségek feldolgozása szakember támogatásával. A csoportba lépést legalább 1, a csoportvezetőkkel való beszélgetés előzi meg. A csoport várhatóan 2025 őszén indul, kéthetente két órában valósul meg. A zárt végű csoortba a 3. csoportalalomig lehet bekacsolódni.
- Visszaesésmegelőző csoport
Traumainformált szemléletű, 12 alkalmas csoport, felépülő nőknek, transznemű nőknek, LMBT+ és nem bináris embereknek. Célja a felépülés támogatása, az életmódváltással, kapcsolatokkal, élet újraépítéssel összefüggő problémák közös feldolgozása. Cél emellett erős felépülést támogató közösség építése, illetve a későbbi felépülési coach képzéshez önkéntesek toborzása és előzetes szemléletformálása. A csoportba lépést legalább 1, a csoportvezetőkkel való beszélgetés előzi meg. A csoport 4-8 fővel működhet. A csoport várhatóan 2025 őszén indul, kéthetente két órában valósul meg. A zárt végű csoportba a 3. csoportalalomig lehet bekacsolódni.
- Felépülési coach képzés
Célja a felépülési coach szerepének elmélyítése, a segítői identitás és kompetenciák fejlesztése, közösségi erőforrások aktiválása, azzal a céllal, hogy a résztvevők képesek legyenek felépülői sorstárs csoport koordinálására. Célcsoport: felépülő szenvedélybetegek és hozzátartozók, elsősorban nők és LMBTQ+ emberek, akik jelen projektben vagy korábban csoportjainkban vagy egyéni felépülést támogató folyamatban nálunk részt vettek. A képzés tréning és csoportos önismereti munka kombinációja: tapasztalati gyakorlatok, facilitált csoportmunka, esethozás, reflektív beszélgetések, pszichoedukáció. A projektben 2 képzési csoportot tervezünk, csoportonként 25-35 órában, több, egyenként 4 órás alkalommal vagy tömbösített formában. Jelentkezés és részletek ősztől.
- Sorstárs csoport droghasználókkal dolgozó civileknek
Célja támogatás nyújtása civil szervezetek munkatársainak, akik munkájuk során aktív droghasználókkal is dolgoznak, a kiégés megelőzése, a sorstársi támogatás megerősítése és a személyes érintettség tudatosítása révén. A csoportot követően a résztvevők várhatóan tudatosabban kezelik saját határaikat, nő pszichés teherbírásuk, ezzel csökken a kiégés veszélye. Célcsoport: női és LMBTQ+ civil szervezetekben dolgozó segítők, aktivisták, önkéntesek, akik szerhasználókkal is dolgoznak. A csoportban tapasztalati alapú tanulás, reflektív beszélgetések, szupervíziós elemek, sorstárs-támogatás, csoportos facilitálás zajlik. A projektben 2 db, 3-5 alkalmas, 3-8 fővel dolgozó, zárt csoportot tervezünk. Jelentkezés és bővenn információ ősztől.
+ Gyermekmegőrzés Kiegészítő szolgáltatás, önkéntes felügyeletével, a veszteségfeldolgozó, visszaesésmegelőző csoportok és felépülési coach képzés ideje alatt – a résztvevők igénye esetén, a csoportokkal azonos helyszínen szervezzük meg.

A projektet Budapest Főváros Önkormányzat támogatásával és a Fővárosi Szociális Közalapítvány (FSZKA) segítségével valósítjuk meg.